• ♥ I øjeblikket 23.989 vine kun til dig! ♥
  • Personlig rådgivning!
  • Sikker emballage!
  • Pålidelig forsendelse!
Salg
Erste+Neue Pinot Nero DOC - Erste+Neue
Salg
Aromaer
Jordbær , Hindbær , solbær , Sur kirsebær , Muskatnød og Peber

🍷 Denne eksklusive Erste+Neue Pinot Nero fascinerer med sin elegante balance og en fin, cremet tekstur

🍽️ Nyd denne lækre rødvin perfekt tempereret til delikate kødretter eller solo som en nydelse for dig selv

🇮🇹 Fremstillet af førsteklasses Pinot Noir fra den solrige region Trentino-Alto Adige gør hver slurk til en oplevelse

Erste+Neue Pinot Nero DOC - Erste+Neue

Spar 5 %, køb 12!
Når du køber af dette produkt, får du 1 af det gratis.

Diese Aktion läuft bis zum 31.12.2030 23:59.

buy_12_save_5

Årgang

9999
2024
6
12
5
24
Enhedspris: 144.88 *
Erste+Neue Pinot Nero DOC - Erste+Neue
Close
Personligt!
Personligt!
Personligt!
Sikker
emballage!
Personligt!
Pålidelig!

Mere information om Erste+Neue Pinot Nero DOC - Erste+Neue

Med Erste+Neue Erste+Neue Pinot Nero kommer der en førsteklasses rødvin i det krystalklare glas. Den tilbyder en vidunderligt lysende, lys rød farve. Denne vin afslører i glasset skønsomme udtryksfulde noter af jordbær, sure kirsebær og hindbær. Dertil kommer anklange af røde ribser, peber og muskat.

Denne vin overbeviser med sit ligefremme tørre smagsbillede. Den er tappet med kun 2 gram restsukker. Her er der tale om en ægte kvalitetsvin, der klart adskiller sig fra enklere kvaliteter og denne italiener betager selvfølgelig, på trods af sin tørhed, med fineste balance. Aroma behøver ikke nødvendigvis restsukker. På tungen kendetegnes denne afbalancerede rødvin ved en utroligt sprød og cremet tekstur. Gennem sin tilstedeværende frugtsyre fremstår Erste+Neue Pinot Nero ved ganen usædvanligt frisk og livlig. Afslutningen af denne rødvin fra regionen Trentino-Alto Adige overbeviser til sidst med en smuk eftersmag.

Vinifikation af Erste+Neue Pinot Nero fra Erste+Neue

Denne vin fokuserer klart på en druesort, nemlig Pinot Noir. Til denne usædvanligt velafbalancerede druesortren vin fra Erste+Neue er der kun blevet brugt førsteklasses drueudbytte. Efter druehøsten kommer druerne straks til kælderen. Her bliver de sorteret og nænsomt malet. Følgende er gæringen i store træfade ved kontrollerede temperaturer. Vinifikationen afsluttes med en modning i flere måneder på de fine gæringsrester, før vinen endelig tappes på flaske.

Madanbefaling til Erste+Neue Pinot Nero fra Erste+Neue

Denne rødvin fra Italien bør nydes tempereret ved 15 - 18°C. Den passer perfekt som ledsager til forskellige retter, men er også en fornøjelse at drikke solo.

Hårde fakta

Typ produktu:
Vin-kategori:
Rødvin
Vin farve:
Rød
Smag:
Aroma:
Jordbær , Hindbær , Muskatnød , Peber , solbær , Sur kirsebær
Mundfølelse:
cremet , sprød
Druesort:
Delstat:
Italien
Dyrkningsareal:
Trentino-Alto Adige (IT)
Alkohol i vol%:
13
Wine acidity in g/l:
4
Residual sugar in g/l:
2
Optimal serveringstemperatur i C °:
15 - 18
Cuvée:
monovarietal
Udvidelse:
Stort træ
Kvalitetsklassifikation og prædikater:
Q.b.A. Qualitätswein bestimmter Anbaugebiete
Størrelse i L.:
0,75
Allergener og ingredienser:
Indeholder sulfitter og svovldioxid
Distributør:
Erste+Neue - Kellereistr. 12 - 39052 Kaltern - Italien
PID:
70007-IT-RW-PN-235-22.2
copy to clipboard
OP