• ♥ I øjeblikket 23.920 vine kun til dig! ♥
  • Personlig rådgivning!
  • Sikker emballage!
  • Pålidelig forsendelse!
Ikke tilgængelig
Cantagal 0,375 l 0,375 l - Barni
Ikke tilgængelig
Aromaer
Abrikos og Honning
  • Denne dessertevine lavet af Erbaluce-druer komplementerer fremragende retter som yoghurt-mousse med valmuefrø eller mandelmælk-gelee med litchier
  • Dens oprindelse fra Piemonte gør denne vin til en typisk repræsentant for vine fra den gamle verden
  • Denne italienske dessertvin egner sig fremragende til jul

Cantagal 0,375 l 0,375 l - Barni

Denne vare er i øjeblikket utilgængelig!

Årgang

9999
2013
Enhedspris: 79271.77 *
Cantagal 0,375 l 0,375 l - Barni
Close
Informér mig, når produktet er tilgængeligt.
Personligt!
Personligt!
Personligt!
Sikker
emballage!
Personligt!
Pålidelig!

Mere information om Cantagal 0,375 l 0,375 l - Barni

Den lette Cantagal fra Barni flyder med en brillant gyldengul farve i glasset. I næsen afslører denne Barni dessertvin alverdens abrikoser. Som om det ikke allerede var imponerende nok, føjer der sig gennem lagringen på stor egetræsfad yderligere aromaer som honning til.

Den lette Barni Cantagal afslører på tungen en utroligt frugtdrevet smag, hvilket ikke mindst skyldes hans restsøde smagsprofil. På tungen kendetegnes denne lette dessertvin af en utrolig tæt, silkeagtig, cremet og fløjlsagtig tekstur. I eftersmagen begejstrer denne vin fra vinregionen Piemonte til sidst med en smuk længde. Igen viser der sig strejf af abrikos. I eftersmagen kommer der desuden mineralske noter fra de ler- og vulkanstensdominerede jorde til.

Vinifikation af Barni Cantagal

Grundlaget for den elegante Cantagal fra Italien er druer fra druesorten Erbaluce. I Piemonte vokser de vinstokke, der giver druerne til denne vin, på jorde af ler og vulkansk sten. Efter høsten kommer druerne omgående til kælderen. Her bliver de sorteret og nænsomt knust. Derefter følger gæringen i ståltanke og store træfade ved kontrollerede temperaturer. Efter dens afslutning kan Cantagal harmonisere videre i 42 måneder på bundfaldet.

Mad-anbefaling til Cantagal fra Barni

Denne italiener bør helst nydes let afkølet ved 11 - 13°C. Den egner sig perfekt som ledsager til fersken-passionfrugt-dessert, mandelmælsgelé med litchi eller pære-lime-strudel.

Hårde fakta

Typ produktu:
Vin-kategori:
Dessertvin
Vin farve:
Hvid
Smag:
Aroma:
Abrikos , Honning
Mundfølelse:
cremet , tæt , fløjlsagtig , silkeagtig
Anledning og tema:
Familiefest , Jul
Druesort:
Erbaluce
Delstat:
Italien
Dyrkningsareal:
Piemonte (IT)
Gulve & Særlige lag:
Ler , Vulkansk sten
Alkohol i vol%:
11
Optimal serveringstemperatur i C °:
11 - 13
Cuvée:
monovarietal
Udvidelse:
Tank i rustfrit stål , Stort træ
Ekspansionstid i mon.:
42
Stil:
Gamle verden , duftende , klassisk , kompleks
Denne vin er velegnet til:
Desserter
Vinglas anbefaling :
Glas til dessertvin
Størrelse i L.:
0,375 halv flaske
Lukningstype:
Kork
Allergener og ingredienser:
Indeholder sulfitter og svovldioxid
Distributør:
Weingut Wegrzynowski - Oberstraße 59 - 56332 Alken - Deutschland
PID:
75615-IT-DW-ERB-0831-12.00
copy to clipboard
OP