🍇 Stoan Bianco fra Cantina Tramin imponerer med sin komplekse bouquet og den elegante vinifikation i store egetræsfade
🍽️ Denne eksklusive hvidvin harmonerer perfekt med fine fiske retter og delikat svinemørbrad
🌄 Fremstillet af udvalgte druesorter som Chardonnay, Sauvignon Blanc og Gewürztraminer, trives den på de stenede jorde i Alto Adige
emballage!
Mere information om Stoan Bianco Alto Adige DOC - Cantina Tramin
Stoan Bianco fra Cantina Tramin kommer i glasset med en lys gyldengul farve og afslører straks en elegant, raffineret bouquet, der kombinerer frugtagtige nuancer af ferskner, abrikoser og pærer med florale nuancer af hyldebær, citrusaromaer, jasmin og tropiske frugter.
På ganen er Stoan-cuvéen fra Cantina Tramin ekstraordinært dyb og kompleks. Tropisk smag, lidt banan, men også vegetabilske hints af tomatblade og grøn peber. Den glider harmonisk og afbalanceret hen over tungen og glæder med en subtil salt mineralitet.
Vinifikation af Cuvée Stoan fra Cantina Tramin
Stoan er vinificeret af 65% Chardonnay, 20% Sauvignon Blanc, 10% Pinot Blanc og 5% Gewürztraminer. Druerne vokser i op til 600 meters højde og har gravet deres rødder ned i en stenet undergrund af kalksten og lerjord i op til 40 år. Når druerne er høstet i hånden, presses de forsigtigt. Gæringen foregår derefter ved 18 til 20 °C i træfade med et volumen på 30-40 hektoliter. Det er også her, en del af den malolaktiske gæring finder sted. Lagringen finder sted i store træfade på gæren indtil slutningen af august. Efter den efterfølgende blanding og aftapning får Stoan fra Tramin lov til at modne i yderligere 3 måneder i flasken, hvilket betyder en samlet lagringsperiode på mindst 14 måneder.
Madsanbefalinger til Cantina Tramin Stoan
Denne top hvidvinscuvée fra Norditalien er en ideel ledsager til fiskeretter og krydret hvidt kød, samt svinefilet med svampe.
Priser til Stoan Bianco fra Cantina Tramin
"Navnet "Stoan" (sten) blev givet til cuvéen af Willi Stürz, kældermester i Cantina, fordi druesorterne er dyrket på stenet jord. Blandingen af Chardonnay (65%), Sauvignon Blanc (20%), Pinot Blanc (10%) og Gewürztraminer (5%) blev modnet i otte måneder i store træfade. Næsen er domineret af frugtagtige aromaer af abrikos, litchi og ananas, mens smagen af "Stoan" er afbalanceret, fyldig og behageligt cremet. Passer godt til antipasti, pasta med gorgonzola og krydret svinekød." - Feinschmecker 2021
- Robert Parker: 94 point for 2019
- Feinschmecker 2021: Best Buy for 2018
- Robert Parker: 94 point for 2018
- Wein-Plus: 90 point for 2016
- Mundus Vini: Sølv for 2016
- Robert Parker: 93 point for 2015
- James Suckling: 93 point for 2015
- Luca Maroni: 93 point for 2015
- Falstaff: 91 point for 2015
- Wine Plus: 90 point for 2015
- I Vini di Veronelli: 3 stjerner for 2015
- Flere produkter fra Cantina Tramin