- Denne røde vin lavet af Sangiovese druer harmonerer fremragende med fyldte peberfrugter eller stegt kalvelapper med æbler, løg og balsamico sauce
- For den kyndige fremstår denne vin fra Emilia-Romagna særdeles kompleks
- En ideel rødvin, fremragende blandt andet til madlavning med venner
Sangiovese di Romagna - Zavalloni
emballage!
Mere information om Sangiovese di Romagna - Zavalloni
I glasset har Sangiovese di Romagna fra Zavalloni Stefano en lys rubinrød farve. Hældt i et rødvinsglas viser denne rødvin fra Italien vidunderligt komplekse aromaer af rose, afrundet af yderligere frugtagtige nuancer.
På ganen åbner Sangiovese di Romagna fra Zavalloni Stefano vidunderligt tørt, grippy og aromatisk. På ganen er teksturen i denne afbalancerede rødvin vidunderligt fløjlsagtig. Eftersmagen af denne rødvin fra vindistriktet Emilia-Romagna er overbevisende med en bemærkelsesværdig eftersmag.
Vinifikation af Sangiovese di Romagna af Zavalloni Stefano
Denne vin fokuserer helt klart på én druesort, nemlig Sangiovese. Kun førsteklasses druemateriale blev brugt til denne vidunderligt afbalancerede sortvin fra Zavalloni Stefano. Druerne til denne rødvin fra Italien høstes udelukkende i hånden på det tidspunkt, hvor modenheden er optimal. Efter håndhøsten bliver druerne straks kørt til vineriet. Her udvælges de og deles omhyggeligt. Gæringen foregår i rustfri ståltanke ved kontrollerede temperaturer. Vinifikationen efterfølges af et par måneders modning på det fine gær, før vinen til sidst tappes på flasker.
Serveringsforslag til Zavalloni Stefano Sangiovese di Romagna
Denne rødvin fra Italien nydes bedst ved en moderat temperatur på 15 - 18°C. Den er perfekt som ledsager til en række retter. Den er perfekt som ledsager til boeuf bourguignon, grøntsagscouscous med oksekødsfrikadeller eller gåsebryst med ingefærrødkål og merian.
- Flere produkter fra Zavalloni