🍇 Sori Tildin Barbaresco DOP fra Gaja imponerer med sin tætte, fyldige tekstur og det elegante samspil mellem frugt og krydderi
🍽️ Nyd denne eksquisite rødvin til lammeragout med kikærter eller gåsebryst med ingefær-rød kål for en uforglemmelig smagsoplevelse
🌍 Fremstillet af udvalgte Nebbiolo-druer i den anerkendte Piemonte viser denne vin de høje standarder fra det anerkendte vingård Gaja
emballage!
Mere information om Sori Tildin Barbaresco DOP - Gaja
Sori Tildin Barbaresco fra Gajas pen i Piemonte har en tæt, rubinrød farve i glasset. Hvis man vipper glasset lidt, kan man se en overgang i farven mod granatrød i kanterne. Denne Gaja-rødvin præsenterer næsen for alle former for solbær, morbær, brombær og blåbær. Som om det ikke allerede var imponerende, tilføjes kanel, honningkagekrydderi og kakaobønner til blandingen.
Sori Tildin Barbaresco fra Gaja er den rigtige vin til alle kendere, der kan lide så lidt restsødme i deres vin som muligt. Den er dog aldrig streng eller sprød, som man naturligt ville forvente af en vin. På tungen er denne kraftige rødvin kendetegnet ved en utrolig tæt og kraftfuld struktur. I eftersmagen imponerer denne rødvin fra vinområdet Piemonte endelig med en god længde. Igen er der antydninger af brombær og blåbær. Mineralske noter fra den ler- og kalkstensdominerede jordbund tilføjes til afslutningen.
Vinifikation af Sori Tildin Barbaresco fra Gaja
Denne vin fokuserer tydeligt på én druesort, nemlig Nebbiolo. Kun førsteklasses druer blev høstet til denne vidunderligt kraftfulde enkeltdruevin fra Gaja. Druerne vokser under optimale forhold i Piemonte. Her graver vinstokkene deres rødder dybt ned i ler- og kalkstensjorden. Når druerne er høstet i hånden, transporteres de hurtigt til pressehuset. Her bliver de sorteret og omhyggeligt knust. Gæringen foregår derefter ved kontrollerede temperaturer.
Anbefaling af vin til Gaja Sori Tildin Barbaresco
Denne rødvin fra Italien nydes bedst ved en temperatur på 15-18°. Den er den perfekte ledsager til lammeragout med kikærter og tørrede figner, gåsebryst med ingefær-rødkål og merian eller spinatgratin med mandler.
Priser til Sori Tildin Barbaresco fra Gaja
Denne vin fra Barbaresco DOCG imponerede ikke kun os, anerkendte vineksperter tildelte den også 90 point og mere. Bedømmelserne omfatter
- Falstaff - 97 point
- Flere produkter fra Angelo Gaja