- Denne rødvin lavet af Sangiovese, Barbera, Marzemino og Vernatsch druer supplerer fremragende retter som andebryst med sukkerærter eller braiseret kylling i rødvin
- Modningen i beton gør denne rødvin særligt fløjlsblød
- Denne italienske rødvin er fremragende til
Botticino Colle Degli Ulivi - Noventa
emballage!
Mere information om Botticino Colle Degli Ulivi - Noventa
Den økologisk producerede Botticino Colle Degli Ulivi fra Noventa glider ind i glasset med en lys rubinrød farve. I glasset præsenterer denne rødvin fra Noventa aromaer af hindbær og brombær, suppleret med blåbær, skovbund og garrigue. Noventa Botticino Colle Degli Ulivi præsenterer sig behageligt tør for den, der drikker vinen. Denne rødvin er aldrig grov eller mager, men rund og glat. På tungen er teksturen i denne afbalancerede rødvin vidunderligt fløjlsagtig, kødfuld og tæt. Eftersmagen på denne rødvin fra vinregionen Lombardiet er endelig en fryd med en smuk efterklang. Eftersmagen ledsages også af mineralske noter fra den mergel- og kalkstensdominerede jordbund.
Vinifikation af Botticino Colle Degli Ulivi by Noventa
Denne afbalancerede rødvin fra Italien er økologisk vinificeret på druesorterne Sangiovese, Barbera, Marzemino og Vernatsch. I Lombardiet vokser vinstokkene, der producerer druerne til denne vin, på jordbund af kalksten og mergel. Efter håndhøsten kommer druerne så hurtigt som muligt til pressehuset. Her bliver de sorteret og forsigtigt knust. Gæringen foregår derefter i beton ved kontrollerede temperaturer. Vinifikationen efterfølges af et par måneders modning på det fine gær, før vinen til sidst tappes på flaske.
Anbefaling af Botticino Colle Degli Ulivi fra Noventa
Denne økologiske rødvin fra Italien bør serveres ved en temperatur på 15-18°C som ledsager til stegt kalvelever med æbler, løg og balsamicoeddikesauce, braiseret kylling i rødvin eller andebryst med sukkerærter.
Denne økologiske rødvin fra Italien bør serveres ved en temperatur på 15-18°C som ledsager til stegt kalvelever med æbler, løg og balsamicoeddikesauce, braiseret kylling i rødvin eller andebryst med sukkerærter.
- Flere produkter fra Noventa