• ♥ I øjeblikket 23.989 vine kun til dig! ♥
  • Personlig rådgivning!
  • Sikker emballage!
  • Pålidelig forsendelse!
Blanc de Morgex Et de La Salle Vini Estremi - Cave Mont Blanc
Aromaer
Citron
  • Denne hvidvin lavet af Prié-druer komplementerer fremragende retter som porresuppe eller kikærtecurry
  • Modningen i rustfri ståltank gør denne hvidvin særligt druesortetypisk og frugtpræget
  • Denne italienske hvidvin er perfekt som en let sommervin

Blanc de Morgex Et de La Salle Vini Estremi - Cave Mont Blanc

Italien Italien Aostatal (IT)

Årgang

9999
2024
Produktet fås kun i sæt af 3.
3 3
6
12
24
Enhedspris: 161.48 *
Blanc de Morgex Et de La Salle Vini Estremi - Cave Mont Blanc
Close
Personligt!
Personligt!
Personligt!
Sikker
emballage!
Personligt!
Pålidelig!

Mere information om Blanc de Morgex Et de La Salle Vini Estremi - Cave Mont Blanc

Med Cave Mont Blanc Blanc de Morgex Et de La Salle Vini Estremi kommer en førsteklasses hvidvin i det kredsede glas. Den afslører en vidunderligt brillant, gul-gullig farve. På næsen viser denne Cave Mont Blanc hvidvin en hel række af citroner.

Cave Mont Blanc Blanc de Morgex Et de La Salle Vini Estremi præsenterer sig for vineksperten som yderst tør. Denne hvidvin fremstår aldrig rustik eller fattig, som man kan forvente af en vin. På tungen kendetegnes denne lette hvide vin ved en utrolig sprød tekstur. I eftersmagen begejstrer denne vin fra vinregionen Aostadalen til sidst med en bemærkelsesværdig længde. Igen viser der sig noter af citron.

Vinifikation af Cave Mont Blanc Blanc de Morgex Et de La Salle Vini Estremi

Grundlaget for den elegante Blanc de Morgex Et de La Salle Vini Estremi fra Italien er druer fra druesorten Prié. Når den perfekte fysiologiske modenhed er sikret, høstes druerne til Blanc de Morgex Et de La Salle Vini Estremi udelukkende manuelt uden brug af grove og mindre selektive druehøstmaskiner. Efter håndhøstning transporteres druerne hurtigt til vinkælderen. Her sorteres de og males forsigtigt. Derefter følger gæringen i ståltanke ved kontrollerede temperaturer. Gæringen afsluttes med en lagring på fingær i flere måneder, før vinen endelig tappes på flasker.

Madanbefaling til Cave Mont Blanc Blanc de Morgex Et de La Salle Vini Estremi

Denne italienske vin bør nydes bedst godt afkølet ved 8 - 10°C. Den er perfekt som ledsager til kålroulade, porretortilla eller kartoffelpande med laks.

Hårde fakta

Typ produktu:
Vin-kategori:
Hvidvin
Vin farve:
Hvid
Smag:
Aroma:
Citron
Mundfølelse:
sprød
Efterklang:
lang
Anledning og tema:
Sommer vin
Druesort:
Prié
Delstat:
Italien
Dyrkningsareal:
Aostatal (IT)
Alkohol i vol%:
11,5
Optimal serveringstemperatur i C °:
8 - 10
Cuvée:
monovarietal
Udvidelse:
Tank i rustfrit stål
Kvalitetsklassifikation og prædikater:
DOC Denominazione di origine controllata
Høst :
Håndplukning
Stil:
Område med koldt klima
Denne vin er velegnet til:
Lette og solide retter
Vinglas anbefaling :
Hvidvinsglas
Størrelse i L.:
0,75
Allergener og ingredienser:
Indeholder sulfitter og svovldioxid
Distributør:
Cave Mont Blanc - Str. Des Iles31 - 11017 Morgex - Italia
PID:
75615-IT-WW-PRI-059-22.2
copy to clipboard
OP