🍷 Master vintersemester rødvin imponerer med sin elegante stil og omhyggelige vinifikation i små egetræsfade
🍽️ Denne veganske rødvin harmonerer fremragende med lammestuvning og Boeuf Bourguignon for en uforglemmelig smagsoplevelse
🌍 Produceret af vingården Studier fra de ædle druesorter Cabernet Sauvignon og Merlot, trives den på de frugtbare jorde i Pfalz
emballage!
Mere information om Master Wintersemester Rotwein trocken - Weingut Studier
Med Weingut Studier Master Wintersemester Rotwein kommer en førsteklasses vegansk rødvin i det slyngede glas. Her afslører den en vidunderligt lysende, purpurrød farve. Den første næse på Master Wintersemester Rotwein viser nuancer af surkirsebær. Til de frugtige aspekter af bouqueten føjer sig noter fra fadlagringen samt endnu flere frugtigt-balsamiske nuancer.
På ganen åbner Master Wintersemester Rotwein fra Weingut Studier behageligt tør, fast og aromatisk. På trods af sin tørre smagsprofil overbeviser denne rødvin med saftig fylde og fint indvævet restsødme. Afbalanceret og nuanceret præsenterer denne tætte rødvin sig på ganen. Takket være den afbalancerede frugtsyre smigrer Master Wintersemester Rotwein ganen med en behagelig fornemmelse uden at mangle friskhed. I eftersmagen begejstrer denne unge vin fra vinregionen Pfalz endelig med en flot længde. Igen viser der sig antydninger af surkirsebær. I den lange eftersmag føjer der sig også mineralske noter fra de af lössjord og ler dominerede jorde til.
Vinifikation af Master Wintersemester Rotwein fra Weingut Studier
Den afbalancerede Master Wintersemester Rotwein fra Tyskland er en cuvée, vegansk fremstillet af druesorterne Cabernet Sauvignon og Merlot. I Pfalz vokser vinstokkene, der leverer druerne til denne vin, på jorde af ler og lössjord. Efter den manuelle høst kommer druerne hurtigt til pressehuset. Her bliver de sorteret og nænsomt knust. Derefter foretages gæringen på små fade ved kontrollerede temperaturer. Efter gæringen følger en lagring i nogle måneder på bærme, før vinen til sidst trækkes om.
Mad anbefaling til Weingut Studier Master Wintersemester Rotwein
Drik helst denne veganske rødvin fra Tyskland tempereret ved 15 - 18°C som ledsager til lammeragout med kikærter og tørrede figner, boeuf bourguignon eller ossobuco.
- Flere produkter fra Weingut Studier