🍷 El Rincón Tinto DO fra Marques de Grinon begejstrer med sin elegante krop og den fine trænoter efter 10 måneders lagring i fransk eg
🍽️ Perfekt til lever med ristede løg eller kraftig, moden ost, udfolder denne rødvin sin lækre frugtsmag
🌍 Cuvéeen lavet af 98% Syrah og 2% Garnacha Tinta stammer fra den fremragende enkeltmark Pago El Rincón i vinregionen D.O. Vinos de Madrid
emballage!
Mere information om El Rincón Tinto DO - Marques de Grinon
El Rincón fra Marques de Grinon er en elegant rødvinscuvée fra vindistriktet D.O. Vinos de Madrid og er lavet af Syrah (98%) og Garnacha Tinta (2%).
I glasset funkler denne vin i en mørk, brillant purpur-rød. Det udtryksfulde bouquet er præget af noter af modne bærfrugter, karamel, florale aromaer af violer, krydderier og et mineralsk præg. I ganen imponerer denne spanske vin med masser af moden rød bærfrugt og en imponerende, elegant krop. Den langvarige, velafbalancerede finish ledsages af bløde tanniner.
Vinifikation af Marques de Grinon El Rincón
Så druerne til denne rødvin kommer fra enkeltmarken Pago El Rincón. Vinplanterne vokser i jorde, der er rige på granit, småsten og sand.
Høsten foregår manuelt i slutningen af september. Det høstede drue materiale bliver udvalgt og presset i vinkælderen. Den resulterende most gærer i rustfrie ståltanke. Modningen på træ i fransk eg varer i alt 10 måneder. Denne spanske rødvin bliver ufiltreret og ubehandlet tappet på flaske.
Madanbefaling til El Rincón Marques de Grinon
Nyd denne tørre rødvin fra Spanien til lever med ristede løg og kartoffelmos, foie gras eller til kraftigt modnede oste.
- Flere produkter fra Marques de Griñon