- Denne hvidvin lavet af Chardonnay-druer komplimenterer fremragende retter som bandnudler med laks-sauce
- For den kyndige viser denne vin fra Bourgogne sig særlig afbalanceret
- En afbalanceret hvidvin, fremragende som en vidunderlig nydelse til en hel række af anledninger
emballage!
Mere information om Chablis Le Classique AOP - Pascal Bouchard
Chablis Le Classique fra vinregionen Bourgogne præsenterer sig i glasset i en strålende gyldengul farve. I næsen viser denne hvidvin fra Pascal Bouchard alverdens grønne æbler og citroner. Som om det ikke allerede var imponerende nok, kommer der også mineralske toner til.
Denne vin smager behageligt tør. Den blev tappet på flaske med kun 1 gram restsukker. Her er der tale om en ægte kvalitetsvin, som tydeligt skiller sig ud fra enklere kvaliteter, og således begejstrer denne franskmand naturligvis trods al tørhed med den fineste balance. Smag behøver ikke nødvendigvis meget sukker. Med sin vitale frugtsyre fremstår Chablis Le Classique på ganen imponerende frisk og livlig. I eftersmagen begejstrer denne hvidvin fra vinregionen Bourgogne til sidst med en smuk længde. Igen viser der sig nuancer af grønne æbler og citron. I eftersmagen kommer der yderligere mineralske noter til fra de ler- og kalkstensdominerede jorde.
Vinifikation af Chablis Le Classique fra Pascal Bouchard
Denne vin lægger fokus klart på én druesort, nemlig Chardonnay. Til denne vidunderligt balancerede, rene sortsvin fra Pascal Bouchard blev der kun høstet fejlfrit druemateriale. I Bourgogne vokser de vinstokke, der leverer druerne til denne vin, på jorde af kalksten og ler. Efter den manuelle høst kommer druerne hurtigst muligt ind i kælderen. Her bliver de sorteret og nænsomt knust. Derefter følger gæringen i rustfri ståltank ved kontrollerede temperaturer. Efter afslutningen af gæringen.
- Flere produkter fra Pascal Bouchard