• ♥ I øjeblikket 23.920 vine kun til dig! ♥
  • Personlig rådgivning!
  • Sikker emballage!
  • Pålidelig forsendelse!
Noster Sants - La Perla del Priorat
Aromaer
Violetter , Nelliker og Sort oliven

🍷 Der Noster Sants - La Perla del Priorat udstråler stil og elegance og har været lagret i 12 måneder på nye franske egetræsfade

🍽️ Denne vin harmonerer fremragende med grillet lammekød, saftige oksebøffer eller middelhavsinspirerede pastaretter

🌍 Druerne vokser på de karakteristiske skifferbunde i Priorat, hvilket giver vinen sin unikke mineralske note

Noster Sants - La Perla del Priorat

Spar 5 %, køb 12!
Når du køber af dette produkt, får du 1 af det gratis.

Diese Aktion läuft bis zum 31.12.2030 23:59.

buy_12_save_5

Årgang

9999
2012
6
12
5
24
Enhedspris: 622.68 *
Noster Sants - La Perla del Priorat
Close
Personligt!
Personligt!
Personligt!
Sikker
emballage!
Personligt!
Pålidelig!

Mere information om Noster Sants - La Perla del Priorat

Den _Noster Sants - La Perla del Priorat_ stråler i en dyb, kraftfuld rubinrød og spreder allerede i glasset sin fascinerende tiltrækningskraft. I næsen udfolder sig et bouquet af lækre aromaer. Intensive noter af mørke bær, saftige kirsebær og modne blommer forenes med krydrede nuancer af sort peber og et strejf af vanilje. En fin smag af chokolade og tobak afrunder det aromatiske profil harmonisk. På ganen viser vinen sig fyldig og elegant, med et afbalanceret forhold mellem syre og tanniner. Hver slurk er en fornøjelse: Den komplekse struktur efterlader en lang eftersmag og frister til at smage mere. Samspillet af aromaer i denne vin får drømme til at gå i opfyldelse og vækker sanserne.

Vinifikation af _Noster Sants - La Perla del Priorat_ fra Noster Sants

Vinifikationen af _Noster Sants - La Perla del Priorat_ begyndte allerede i vinmarken, hvor druerne modnede under optimale forhold. Vinstokkene vokser på de karakteristiske skiferbunde i Priorat, som giver vinen sin mineraliske note. Den selektive høst sker i flere omgange for kun at høste de bedste druer.

Efter høsten presses druerne schonende og gærer i rustfrie ståltanke. Under gæringsprocessen sker der en optimal temperaturkontrol for at bevare aromaerne. Modningen af vinen finder sted i nye franske egetræsfade, hvor den kan udvikle sine komplekse aromaer. Den _Noster Sants - La Perla del Priorat_ modnes i alt 12 måneder, før den kommer på markedet. Den omhyggelige fremstilling og pleje muliggør en harmonisk forbindelse mellem frugt, krydderi og elegance.

Madanbefalinger til _Noster Sants - La Perla del Priorat_ fra Noster Sants

Den _Noster Sants - La Perla del Priorat_ supplerer mange retter og sætter akcentuer ved hver middag. Aromaerne i denne vin harmonerer særligt godt med:

  1. Grillet lam, som er marineret med rosmarin og hvidløg.
  2. Saftigt oksefilet, ideelt medium stegt, ledsaget af en kraftig rødvinssauce.
  3. Rige middelhavs pasta-retter, som for eksempel tagliatelle med vildsvinekødsauce.
  4. Fast ost, især lagret Manchego eller Parmigiano-Reggiano, som understreger vinens fulde smag.

Den fyldige struktur af _Noster Sants - La Perla del Priorat_ harmonerer perfekt med disse lækkerier og sikrer en uforglemmelig smagsoplevelse. Nyd vinen til din næste fest eller en afslappet middag og lad dig fortrylle af dens finesse.

Benyt lejligheden og bestil _Noster Sants - La Perla del Priorat_ billigt online. Nyd den sikre forsendelse og se frem til en førsteklasses smagsoplevelse. Nu tilgængelig i VINELLO's shop!

Hårde fakta

Typ produktu:
Vin-kategori:
Rødvin
Vin farve:
Rød
Smag:
Aroma:
Nelliker , Sort oliven , Violetter
Anledning og tema:
Gave til gode venner , Efterårsvin , Ildsted ved aften , Vintervin
Delstat:
Spanien
Dyrkningsareal:
Catalonien (ES)
Underregion:
Priorat DOQ (ES)
Alkohol i vol%:
15
Optimal serveringstemperatur i C °:
15 - 18
Cuvée:
Druesort cuvée
Detaljer om udvidelse:
Eichenholz
Stil:
Oversøisk
Denne vin er velegnet til:
Mørk mad
Vinglas anbefaling :
Rødvinsglas
Størrelse i L.:
0,75
Flaske design og udstyr:
Bordeaux flaske
Lukningstype:
Kork
Allergener og ingredienser:
Indeholder sulfitter og svovldioxid
Distributør:
La Perla Del Priorat - Lugar Mas Dels Frares 0 S N - 43736 Molar ( El ) Tarragona - España
PID:
76610-ES-RW-BL-0006-12
copy to clipboard
OP