🍷 Fleur de Syrah fra Vignobles Michel Gassier begejstrer med sin dybe granatrøde farve og en kompleks smag, der har lagret i 9 måneder i fine egetræsfade
🍽️ Perfekt til festlige anledninger, komplimenterer han lækre retter som lam, and og vildt med sin elegante struktur
🌿 Fremstillet af 97% Syrah og 3% Grenache, repræsenterer vinen den fremragende terroir-kvalitet i regionen og passionen fra vingården Michel Gassier
emballage!
Mere information om Fleur de Syrah AOC - Michel Gassier
Fleur de Syrah fra Vignobles Michel Gassier præsenterer sig i glasset i en dyb granatrød farve, mens det udfolder sin udtryksfulde bouquet med aromaer af røde frugter. Disse aromaer ledsages af violer, peber og et strejf af lakrids.
Denne cuvée er tæt og kompleks på ganen med fine, perfekt integrerede tanniner, der går over i en frisk eftersmag.
Vinifikation for Michel Gassier Fleur de Syrah
Denne rødvins-cuvée er lavet af 97% Syrah og 3% Grenache. Druerne til denne vin høstes manuelt og afstikkes, hvorefter der sker en temperaturstyret fermentering. Denne Syrah har lagret i 9 måneder i betoncontainere og tønder af fransk eg.
Madanbefaling for Fleur de Syrah
Nyd denne tørre rødvin til lam, and, vildt eller ost.
Udmærkelser for Gassier Fleur de Syrah
- Robert Parker / The Wine Advocate: 87-89 point (årgang 2015)
- Robert Parker / The Wine Advocate: 87 point (årgang 2014)
- Flere produkter fra Vignobles Michel Gassier