Mere information om Illusion weiß fruchtig - Allendorf
Den letfodede Illusion white fruity fra Allendorf kommer i glasset med en strålende kobberguld farve. I glasset afslører denne hvidvin fra Allendorf aromaer af modent æble, appelsin og mirabelle, suppleret med andre frugtagtige nuancer. Den letfodede Allendorf Illusion white fruity præsenterer os for en utrolig frugtagtig smag i munden, hvilket ikke er uden grund på grund af dens restsødmeprofil. På tungen er denne letfodede hvidvin kendetegnet ved en utroligt smeltende tekstur. Takket være den tilstedeværende frugtsyre er Illusion white fruity vidunderligt frisk og livlig i munden. Eftersmagen på denne hvidvin fra Rheingau er fængslende med en smuk eftersmag. Eftersmagen ledsages også af mineralske noter fra den løss- og lerdominerede jordbund.
Vinifikation af Allendorf Illusion white fruity
Grundlaget for den elegante Illusion white fruity fra Rheingau er druer fra Gewürztraminer-druesorten. I Rheingau vokser vinstokkene, der producerer druerne til denne vin, på ler- og løssjord. Når druerne er høstet med håndkraft, transporteres de hurtigst muligt til presseriet. Her bliver de sorteret og omhyggeligt knust. Gæringen foregår derefter i rustfri ståltanke ved kontrollerede temperaturer. Efter endt gæring kan Illusion weiß fruchtig fortsætte med at harmonisere på det fine gær i et par måneder.
Madsanbefalinger til Illusion weiß fruchtig fra Allendorf
Denne hvidvin fra Tyskland nydes bedst afkølet ved 8-10 °C som ledsager til jamaicanske kyllingelår med ananassalat, rødløg fyldt med couscous og abrikoser eller bagte søde kartofler med fetaost.