• ♥ I øjeblikket 24.220 vine kun til dig! ♥
  • Personlig rådgivning!
  • Sikker emballage!
  • Pålidelig forsendelse!
Salg
Salg
Brioche

✨ Denne Cuvée Sekt Extra Brut fra vingården Wageck begejstrer med sin fine perlage og livlige friskhed

🍤 Perfekt som aperitif eller til lækre skaldyr egner denne forfriskende mousserende vin sig ideelt

🍇 Fremstillet af udvalgte druesorter som Chardonnay og Pinot Noir udfolder den frugtige aromaer og elegant-briochige noter

Cuvée Sekt Extra Brut - Weingut Wageck

10 % Spring-Sale

Diese Aktion läuft bis zum 02.06.2030 14:09.

Årgang

9999
2015
6
12
24
Enhedspris: 199.782 *
Cuvée Sekt Extra Brut - Weingut Wageck
Close
Personligt!
Personligt!
Personligt!
Sikker
emballage!
Personligt!
Pålidelig!

Mere information om Cuvée Sekt Extra Brut - Weingut Wageck

Cuvée Sekt Extra Brut fra vingården Wageck fra det tyske vinområde Pfalz er en forfriskende, livlig og legesyg mousserende vin, der er fremstillet af druesorterne Chardonnay, Pinot Noir og Pinot Meunier. 

I glasset stråler denne sekt i en klar strålgul farve, med glitrende refleksioner og en meget fin perlage, der stiger blidt til overfladen i små perlestrenge. Næsen indtages af en champagne-typisk aroma. Klart i forgrunden står brioche-noter, efterfulgt af subtile anklange af solmodne citrusfrugter. På ganen besidder denne tyske mousserende vin en god syre med fin nerve, der vidunderligt understøtter den legesyge, livlige karakter. 

Vinifikation af Wageck Cuvée Sekt

Druerne (Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Meunier) til denne sekt vokser i parceller fra Bissersheim i markerne Goldberg og Held. Jorden er præget af kalkholdig ler- og mergel, som dækker en stor kalkstensklippe. Chardonnay-vinstokkene blev plantet i 1991, Pinot Noir og Pinot Meunier i 1995. 

I begyndelsen af september plukkes druerne manuelt i kasser. Så snart læsset ankommer til kælderen hos Wageck, presses bærerne nænsomt, og kun forløbet anvendes til denne sekt. Basisvinen til Cuvée Sekt Extra Brut gærer i barriques. Herefter følger den biologiske syreafbygning. Før denne vin bliver til sekt, lagres den i noget tid i barriques. 

I sektfabrikken Volker Raumland bliver denne mousserende vin derefter afslutningsvist til sekt via den traditionelle flaske-gæring. Denne sekt forbliver i gærslaget i 36 måneder. 

Madparring til sekt extra brut Wageck

Nyd denne mousserende vin fra Tyskland godt afkølet som en velkommen, forfriskende aperitif. Du kan også servere denne sekt til forretter med skaldyr eller til desserter med frugt. 

Hårde fakta

Typ produktu:
Vin-kategori:
Mousserende vin
Vin stil:
Sekt
Vin farve:
Hvid
Smag:
extra brut
Aroma:
Brioche
Mundfølelse:
sprød , smeltende
Efterklang:
lang
Anledning og tema:
Velkomstdrink , Familiefest , Gave til gode venner , Bryllup , Romantisk Aftensmad , Nytårsaften
Delstat:
Tyskland
Dyrkningsareal:
Pfalz (DE)
Underregion:
Bissersheim (DE)
Gulve & Særlige lag:
Kalk , Ler , Mergel
Alkohol i vol%:
12.5
Wine acidity in g/l:
6,9
Residual sugar in g/l:
1,0
Optimal serveringstemperatur i C °:
5 - 7
Cuvée:
Druesort cuvée
Udvidelse:
Flaske gæring
Detaljer om udvidelse:
Flaske gæring
Ekspansionstid i mon.:
36
Høst :
Håndplukning
Stil:
Gamle verden , duftende
Denne vin er velegnet til:
Desserter , Lette måltider
Vinglas anbefaling :
Glas til mousserende vin
Størrelse i L.:
0,75
Flaske design og udstyr:
Mousserende vinflaske , moderne
Lukningstype:
Champagneprop
Allergener og ingredienser:
Indeholder sulfitter og svovldioxid
Distributør:
Weingut Wageck-Pfaffmann - Luitpoldstraße 1 - 67281 Bissersheim - Deutschland
PID:
70336-DE-SW-BL-001-13
OP