Ikke tilgængelig
økologisk økologisk
Ikke tilgængelig
økologisk økologisk
Aromaer
Abrikos , Banan , Grønt æble og Valnød

🍇 Leo Hillingers Chardonnay imponerer med sin elegante tørhed og det fine samspil af aromaer fra nashi-pære, valnød og ristede hasselnødder

🍽️ Nyd denne smagfulde hvidvin ideelt til stegt ørred med ingefær-pære eller frugtig julesalat

🌍 Fremstillet af økologisk dyrkede druer i det maleriske Burgenland, repræsenterer denne Chardonnay den højeste kvalitet og håndværkskunst fra Leo Hillinger

Chardonnay - Leo Hillinger

Østrig Østrig Burgenland (AT) Neusiedler See (AT)
Denne vare er i øjeblikket utilgængelig!

Årgang

9999
2020
2023
Produktet fås kun i sæt af 6.
6 6
Enhedspris: 117.98 *
Chardonnay - Leo Hillinger
Close
Informér mig, når produktet er tilgængeligt.
Personligt!
Personligt!
Personligt!
Sikker
emballage!
Personligt!
Pålidelig!

Mere information om Chardonnay - Leo Hillinger

Chardonnay fra Leo Hillinger fra Burgenland præsenterer en strålende, gyldengul farve i vinglasset. I næsen afslører denne Leo Hillinger hvidvin en række Nashi-pærer, pærer, kvæder og æbler. Som om det ikke var imponerende nok, tilføjes der yderligere valnødder, brændte mandler og ristede hasselnødder gennem lagringen i rustfrit stål.

Leo Hillinger Chardonnay begejstrer med sin elegant tørre smagsprofil. Den er blevet tappet med usædvanligt lidt restsukker. Som man naturligvis kan forvente af en vin i den lidt højere prisklasse, så fascinerer denne østriger selvfølgelig med en fin balance, selvom den er tør. Smag har ikke nødvendigvis brug for meget sukker. Let og kompleks præsenterer denne fløjlsbløde og tætte hvidvin sig på ganen. I eftersmagen begejstrer denne unge hvidvin fra vinregionen Burgenland til sidst med bemærkelsesværdig længde. Igen viser der sig noter af æble og Nashi-pære. I eftersmagen tilføjes mineraliske nuancer fra de vulkanske og sorthummus dominerede jorde.

Vinifikationen af Leo Hillinger Chardonnay

Denne elegante hvidvin fra Østrig fremstilles økologisk af druesorten Chardonnay. Druerne vokser under optimale forhold i Burgenland. Vinstokkene graver deres rødder dybt ned i jorde af løs jord, vulkansk sten og sorthumus. Når den perfekte fysiologiske modenhed er sikret, høstes druerne til Chardonnay udelukkende i hånden uden hjælp fra grove og lidt selektive maskiner. Efter håndplukningen transporteres druerne straks til pressehuset. Her sorteres de og tages forsigtigt fra hinanden. Fermenteringen finder sted i ståltanke ved kontrollerede temperaturer. Efter afslutningen af fermenteringen kan Chardonnay harmonisere videre på den fine gær i et par måneder.

Madparring til Chardonnay fra Leo Hillinger

Denne østrigske hvidvin bør nydes bedst godt afkølet ved 8 - 10°C. Den passer perfekt som ledsager til kåldolmere, stegt ørred med ingefærpære eller frugtagtig endivesalat.

Hårde fakta

Typ produktu:
Vin-kategori:
Hvidvin
Vin farve:
Hvid
Smak:
Aroma:
Abrikos , Banan , Grønt æble , Valnød
Mundfølelse:
tæt , smeltende
Efterklang:
lang
Anledning og tema:
Altan / Terrasse , Grillfest , Bryllup , Picnic , Romantisk Aftensmad
Druesort:
Land:
Østrig
Dyrkningsareal:
Burgenland (AT)
Underregion:
Neusiedler See (AT)
Gulve & Særlige lag:
Löss , Sortjord
Alkohol i vol%:
12
Optimal serveringstemperatur i °C:
8 - 10
Cuvée:
monovarietal
Udvidelse:
Tank i rustfrit stål
Detaljer om udvidelse:
Tank i rustfrit stål
Økologisk & Biodynamisk:
økologisk (BIO DE-ÖKO-039)
Høst :
Håndplukning
Stil:
Gamle verden , klassisk
Denne vin er velegnet til:
Lette og solide retter , Lette måltider
Vinglas anbefaling :
Hvidvinsglas
Størrelse i L.:
0,75
Flaske design og udstyr:
Bordeaux flaske , moderne , reduceret
Lukningstype:
Drejelås (Stelvin)
Allergener og ingredienser:
Indeholder sulfitter og svovldioxid
Distributør:
Leo Hillinger GmbH - AT-BIO-301 - Hill 1 - 7093 Jois - Österreich
PID:
70011-AT-WW-CH-009-11
copy to clipboard
OP