• ♥ I øjeblikket 23.999 vine kun til dig! ♥
  • Personlig rådgivning!
  • Sikker emballage!
  • Pålidelig forsendelse!
Ikke tilgængelig
økologisk økologisk
Ikke tilgængelig
økologisk økologisk
Aromaer
Fersken , Stikkelsbær , Citron og Buksbom
  • Denne hvidvin på Sauvignon Blanc-druer passer perfekt til retter som aspargessalat med quinoa eller ristet ørred med ingefærpære
  • Dens oprindelse i Valencia gør denne vin til en typisk repræsentant for vine fra den gamle verden
  • En ideel hvidvin, førsteklasses til Valentinsdag eller Mors Dag, blandt andre lejligheder

50 Reasons Sauvignon Blanc DO - Neleman

Spanien Spanien Valencia (ES) Valencia DO (ES)
Denne vare er i øjeblikket utilgængelig!

Årgang

9999
2024
Enhedspris: 91.91 *
50 Reasons Sauvignon Blanc DO - Neleman
Close
Informér mig, når produktet er tilgængeligt.
Personligt!
Personligt!
Personligt!
Sikker
emballage!
Personligt!
Pålidelig!

Mere information om 50 Reasons Sauvignon Blanc DO - Neleman

I glasset afslører den biologisk producerede 50 Reasons Sauvignon Blanc fra Neleman en strålende, skinnende lys gul farve. Den første næse af 50 Reasons Sauvignon Blanc kærtegner med noter af ferskner, nektariner og pomelo. De frugtagtige elementer i buketten suppleres med endnu mere frugtagtige-balsamiske nuancer.

Neleman 50 Reasons Sauvignon Blanc præsenterer sig for vinvennerne herligt tør. Denne hvidvin fremstår aldrig grov eller spinkel, som man kunne forvente af en vin i den øvre pris klasse. På tungen karakteriserer denne lette hvidvin sig med en utrolig smørret og sprød tekstur. I eftersmagen begejstrer denne unge vin fra vinregionen Valencia til sidst med en bemærkelsesværdig længde. Igen viser der sig antydninger af citron og vinbergssnekt. I eftersmagen tilføjes der mineraliske noter fra de skifer- og kalkstensdominerede jorde.

Vinifikation af 50 Reasons Sauvignon Blanc fra Neleman

Denne elegante hvidvin fra Spanien er biologisk fremstillet af druesorten Sauvignon Blanc. I Valencia vokser vinplanterne, der producerer druerne til denne vin, på jorde af kalksten og skifer. Bærrene til denne hvidvin fra Spanien plukkes udelukkende i hånden, efter den optimale modning er sikret. Efter høsten transporteres druerne hurtigst muligt til kælderen. Her sorteres de og åbnes nænsomt. Derefter foregår gæringen i rustfrie ståltanke ved kontrollerede temperaturer. Efter gæringens afslutning får 50 Reasons Sauvignon Blanc lov til at harmonisere på færdighefen i et par måneder.

Madanbefaling til Neleman 50 Reasons Sauvignon Blanc

Denne spanske vin bør serveres godt afkølet ved 8 - 10°C. Den egner sig perfekt som ledsagende vin til stegt ørred med ingefær-pære, aspargessalat med quinoa eller kokos-lime fiskecurry.

Hårde fakta

Typ produktu:
Vin-kategori:
Hvidvin
Vin farve:
Hvid
Smag:
Aroma:
Buksbom , Fersken , Stikkelsbær , Citron
Mundfølelse:
sprød , smeltende
Efterklang:
lang
Anledning og tema:
Altan / Terrasse , Gave til gode venner , Bryllup , Mors Dag , Nytårsaften , Valentins Dag , Jul
Delstat:
Spanien
Dyrkningsareal:
Valencia (ES)
Underregion:
Valencia DO (ES)
Gulve & Særlige lag:
Kalk , Skifer
Alkohol i vol%:
12
Optimal serveringstemperatur i C °:
8 - 10
Cuvée:
monovarietal
Udvidelse:
Tank i rustfrit stål
Detaljer om udvidelse:
Tank i rustfrit stål
Kvalitetsklassifikation og prædikater:
D.O. Denominación de Origen
Økologisk & Biodynamisk:
økologisk (BIO DE-ÖKO-039)
Høst :
Håndplukning
Stil:
Gamle verden , duftende
Denne vin er velegnet til:
Lette måltider
Vinglas anbefaling :
Hvidvinsglas
Størrelse i L.:
0,75
Flaske design og udstyr:
Burgunder flaske , moderne
Lukningstype:
Kork
Allergener og ingredienser:
Indeholder sulfitter og svovldioxid
Distributør:
Bodegas Neleman S.L. - ES-ECO-020-CV - Fusters/Andreu Alfaro 3 - 46110 Godella - Valencia - España
PID:
70011-ES-WW-SB-111-16.00
copy to clipboard
OP