🍷 Dead Arm Shiraz fra d'Arenberg er en kraftfuld rødvin med en fascinerende balance og kompleksitet
🍽️ Perfekt til saftige bøffer, en kraftig gryderet eller delikate trøfler
🌍 Denne eksklusive Shiraz udfolder sine aromaer i McLaren Vale, et anerkendt vinområde i Australien
Diese Aktion läuft bis zum 02.06.2030 14:09.
season_sale
emballage!
Mere information om The Dead Arm Shiraz - d'Arenberg
Den The Dead Arm Shiraz fra d'Arenberg er en forførende, nuanceret og kompleks rødvin fra det australske vinområde McLaren Vale i South Australia.
Farven på denne vin minder om det koncentrerede røde fra mursten. En duft af mørke frugter og milde noter strømmer fra denne rødvin og minder især om lakrids og bjørnebær, kombineret med et strejf af trækul. Derefter følger komplekse noter af jod og mineralske nuancer. Denne australske rødvin er kraftfuld og meget godt struktureret på ganen. En fylde af søde frugtsensationer fra blommer og morbær er mærkbar, hvilket får denne rødvin til at fremstå ikke fed, men snarere særligt kompakt og koncentreret. Eksotiske og mineralske nuancer giver en kompleks mundfornemmelse. Samlet set er det en kraftfuld og meget raffineret Shiraz med balance, kompleksitet og vedholdenhed.
Vinifikation af Shiraz The Dead Arm d'Arenberg
Så snart Shiraz-druerne ankommer til vinkælderen hos d'Arenberg, bliver druerne nænsomt kværnet i små portioner og ledes til åbne fermentorer. Denne vin bliver to tredjedele af tiden under gæringen trammet med fødderne. Derefter presses vinen i en kurv og lægges i fade af fransk (nye og brugte) samt amerikansk eg (gammel) for at fuldføre gæringen. Denne vin lagres på hæftet i fadene.
Madanbefalinger til d'Arenberg The Dead Arm Shiraz
Vi anbefaler at nyde denne tørre rødvin fra Australien med svampe og trøfler, grillet bøf, gryderetter og braiserede retter samt pølser og oksesvans.
Navnet The Dead Arm
Betegnelsen Dead Arm stammer fra træsygdommen Eutypiose, hvor den ene halvdel eller en arm af vinplanter langsomt dør, hvilket får den til at fremstå skrøbelig og livløs. Den anden halvdel af planten vinder derimod, på grund af det lavere samlede drueudbytte, en enorm intensitet.
Udmærkelser for The Dead Arm Shiraz fra d'Arenberg
- Queensland Times: 96 point for 2016
- Weinwisser: 18,5 point for 2016
- Josh Reynolds: 93 point for 2016
- Robert M. Parker - The Wine Advocate: 92 for 2014
- Flere produkter fra d'Arenberg