• ♥ I øjeblikket 23.976 vine kun til dig! ♥
  • Personlig rådgivning!
  • Sikker emballage!
  • Pålidelig forsendelse!
Für die Filterung wurden keine Ergebnisse gefunden!
Ikke tilgængelig
Salg
Sidste chance, spar 15 %!
9999
2023
2025
Ikke tilgængelig
Salg
Sidste chance, spar 15 %!
tør tør
Tyskland Tyskland
Baden (DE) Baden
86,28 DKK * 81,58 DKK *
0.75 l (108,77 DKK * / 1 l)

Leveringstid ca. 16-18 arbejdsdage

Ikke tilgængelig
Salg
økologisk økologisk
9999
2024
Ikke tilgængelig
Salg
økologisk økologisk
5.00
(1)
tør tør
Tyskland Tyskland
Baden (DE) Baden
119,98 DKK * 114,88 DKK *
0.75 l (153,17 DKK * / 1 l)

Leveringstid ca. 4-6 arbejdsdage

Ikke tilgængelig
10 % forårssalg
9999
2021
Ikke tilgængelig
10 % forårssalg
tør tør
Tyskland Tyskland
Baden (DE) Baden
207,98 DKK *
0.75 l (277,31 DKK * / 1 l)

Leveringstid ca. 16-18 arbejdsdage

15 % rabat - Sidste flasker!
Spar nu her!
🌿 10 % forårssalg 🌿 Forårsagtige priser
Nu søg igennem!
1
1 - 14 / 14

Historien

Markgreve Hermann II fra Zähringer-dynastiet var den første, der fik titlen "Markgraf von Baden" i 1112. Navnet er forbundet med Margravial Baden Wine House. Vinavl har en lang tradition i huset, da det har været forbundet med Markgraf von Baden lige fra begyndelsen. I mange århundreder har huset dyrket nogle af de bedste vinmarker i Baden, f.eks. Staufenberg Slot og de omkringliggende ejendomme, som huset har ejet siden 1693. Det tidligere Salem-kloster med sine store vinmarker har også været en del af familiens ejendom siden 1802.

Vingård

Kvalitetsvindyrkning som en tradition

Det var markgreve Christoph von Baden, der allerede i 1495 anlagde den første vingård. Markgreve Carl Friedrich helligede sig derefter de nyeste metoder til vinproduktion i 1782 og forsøgte at forske og uddanne unge vinbønder. Siden da er han blevet betragtet som grundlæggeren af kvalitetsvinkultur i Baden. Indførelsen af Gutedel i Baden kan også spores tilbage til ham, og det samme gælder plantningen af ren Riesling omkring Schloss Staufenberg, der fremover kaldes "Klingelberger", og som i dag er et symbol på udsøgt Riesling fra Ortenau.

Virksomhedens filosofi

Mottoet for Markgraeflich Badisches Weinhaus er "Fidelitas". Det står for engagement i traditionen, naturen og jorden. Jorden betragtes som det vigtigste aktiv og skal bevares og dyrkes. Målet er at gribe så lidt ind i naturen som muligt og at få det bedste ud af vinstokkene. År efter år giver Markgräflich Badische Weinhaus denne værdifulde viden videre til lærlinge fra Tyskland og udlandet. Med disse kvalitetsstandarder er huset medlem af sammenslutningen af tyske Prädikat Wine Estates (VDP). For at blive accepteret her skal vinproducenter og vinhuse opfylde strenge kvalitetskriterier for at blive godkendt. Dette kontrolleres igen hvert 5. år. Det går hånd i hånd med forpligtelsen til at udføre hvert eneste trin fra vinmarken til flasken selv.  Markgräflich Badische Weinhaus dyrker nogle af de bedste vinmarker i Tyskland og fokuserer på traditionelle druesorter og en skånsom forarbejdning. Produktionen er ikke masseproduktion, men kvalitet.

Tøndekælder

Vinmarkerne

 Margravial Baden Wine House dyrker de udsatte vinmarker Schloss Salem og Schloss Staufenberg.

Salem Slot

Salem Castle er ikke kun en vingård, men også en familieejendom. Det er et af de mest imponerende kulturelle monumenter ved Bodensøen. Den har været i familiens eje siden 1802. I dag er det hjemsted forvingården  Markgraf von Baden   og er uløseligt forbundet med vindyrkning.

Vinene fra Bodensøen bliver vinificeret, opbevaret, smagt og solgt på slottet i Salem. Der er en hovedkælder og en prælaturkælder (træfadekælder).

Vinsmagning i kælderen

Staufenberg Slot

De stejle skråninger på Staufenberg i Ortenau er uløseligt forbundet med vindyrkning. Navnet Staufenberg er afledt af det oldhøjtyske ord "Stauf" og betyder noget i retning af "kegleformet bjerg". Vinavlen her går mindst tilbage til det 14. århundrede, sandsynligvis endnu længere tilbage. Det var også her, at markgreve Carl Friedrich von Baden for første gang dyrkede ren Riesling i Klingelberg i 1782.

Gastronome Dominic Müller fra Hotel Ritter har været samarbejdspartner på Schloss Staufenberg siden 2012. Takket være ham kan du her ikke kun nyde fremragende vine, men også det ægte badiske køkken.

Vinsmagning solterrasse

Yderligere oplysninger om Weingut Markgraf von Baden

Websted https://www.markgraf-von-baden.de/
Telefon +49 7553 91024
Adresse
Gade:Salem Castle, Castle District Rent Office 1
By:88682 Salem
Land:Tyskland
Region:Baden
Kontinent:Europa
Virksomhed
Ejer:Margravial Baden Wine House GmbH
OP