✨ Vinagre de Jerez Solera 1/24 fra Emilio Lustau begejstrer med sin fyldige kompleksitet og den elegante modning i det traditionelle Solera-system
🍽️ Perfekt til friske salater, middelhavstapas og grillretter, tilføjer han en eksklusiv note til hver ret
🍇 Fremstillet af udvalgte Palomino- og Pedro Ximénez-druer fra de anerkendte vinmarker i DO Jerez
emballage!
Mere information om Vinagre de Jerez Solera 1/24 halbe Flasche 0,375 l - Emilio Lustau
Den Vinagre de Jerez Solera 1/24 halbe Flasche 0,375 l fra Emilio Lustau fortryller med sin dybe, mahognifarvede fremtræden, der stråler gennem fine lysrefleksioner. Den intense duft fanger straks sanserne og udfolder aromaer af ristede nødder, blød karamel-sødme og et strejf af vanilje. Desuden udsender den antydninger af tørrede frugter og delikate krydderier, der gør denne eddike til en unik oplevelse. På ganen præsenterer Vinagre de Jerez Solera en harmonisk balance mellem krydderi og sødme. Den fine syre giver den en livlig friskhed, der mundter i en lang, elegant eftersmag. Gennem kompleksiteten af aromaerne forbliver den længe i hukommelsen og begejstrer med hver smagning.
Vinifikation af Vinagre de Jerez Solera 1/24 fra Emilio Lustau
Vinifikationen af Vinagre de Jerez Solera 1/24 følger en traditionel metode, der er afgørende for produktionen af kvalitets sherry-eddiker. Druerne stammer fra de berømte vinmarker i DO Jerez, hvor de varme, tørre forhold og den særlige jordbund er ideelle til dyrkning af Palomino- og Pedro Ximénez-druer. Druerne plukkes omhyggeligt i hånden for at sikre den bedst mulige kvalitet.
Efter høsten følger gæringen, hvor alkoholindholdet kontrolleres for at bevare eddikens karakteristiske sødme. Herefter lagres eddiken i egetræsfade, der er arrangeret i et Solera-system. Dette system gør det muligt at blande flere årgange og sikrer den ensartede kvalitet og den unikke smag af Vinagre de Jerez Solera. Den lange modning i disse fade giver eddiken sine komplekse aromaer og den uforwechselige dybde.
Mad-anbefalinger til Vinagre de Jerez Solera 1/24 fra Emilio Lustau
Den Vinagre de Jerez Solera 1/24 er fremragende til at komplementere aromaerne i talrige retter. Den fine syre og den aromatiske dybde gør den til den perfekte ledsager til:
- Friske salater med gedeost og valnødder
- Marinader til fowl og fisk
- Krydrede kødretter, især fra grillen
Den er især velsmagende også til middelhavsforretter som tapas, oliven og grillet grøntsager. Forbedre dine retter med et stænk af Vinagre de Jerez Solera og oplev, hvordan dens aromaer bringer retterne til live. Nyd den også som en særlig dip til brød eller sammen med ost på en antipasti-tallerken.
- Flere produkter fra Emilio Lustau