Leveringstid ca. 4-6 arbejdsdage
Leveringstid ca. 4-6 arbejdsdage
Leveringstid ca. 4-6 arbejdsdage
Til ære for baskerne
Los Vascos er en chilensk vingård, som siden 1988 har været ejet af Domaines Barons de Rothschild (Lafite). Los Vascos betyder oversat "Baskerne". Familien Rotschild besluttede sig dog ikke straks for denne vingård, men undersøgte potentialet i de lokale vine, smagte mange vine, og terroiret med dets egenskaber blev besigtiget.
Valget af Los Vascos
På grund af den havnære beliggenhed, den usædvanlige jordbund, de ideelle vejrforhold (intens solindstråling – lav risiko for frost) og de tilstrækkelige vandkilder besluttede Domaines Barons de Rothschild (Lafite) sig for vingården Vinas Los Vascos i Chile.

Alt på ny
Meget omfattende investeringer blev foretaget under opsyn af den tekniske leder fra Château Lafite Rothschild. Blandt andet
- Omstrukturering af vingården
- Nyanlægningsprogram
- Bevidst reduktion af udbyttet
- Sikring af vandressourcerne
Efterhånden blev vingården Los Vascos udvidet og moderniseret. Kun på den måde kan man leve op til de nye krav til vinifikation og modning. Senest blev gæstehuset bygget i traditionel chilensk stil for at byde besøgende velkommen på godset Los Vascos.

Los Vascos i dag
Al den forskning, modernisering og de investeringer har båret frugt. For Domaines Barons de Rothschild (Lafite) havde den rette intuition om, at Los Vascos havde potentialet til at fremstille ædle vine. Det unikke terroir giver vinene deres karakter. Også stræben efter excellence kræver lidenskab og tid – og dette bidrager Domaines Barons de Rothschild (Lafite) meget gerne med.
Yderligere oplysninger om Viña Los Vascos
| Adresse | |
|---|---|
| Virksomhedsnavne: | Viña Los Vascos |
| Gade: | Camino Pumanque Km 5 |
| Land: | Chile |
| Region: | Colchagua |
| Kontinent: | Sydamerika |
| Virksomhed | |
| År for stiftelse: | 1988 |
| Koncern af selskaber: | Domaines Barons de Rothschild (Lafite) |
| Administrerende direktør: | Claudio Navajo |
| Vin | |
| Ønolog: | Enrique Marquez |
| Kældermester: | Marcelo Gallardo, Maximiliano Correa |
| Vingårdsområde: | 640 ha |
| Dyrkede arealer: | Colchagua-Tal, Casblanca, Leyda |
| Jordtype, jordbundskarakteristika: | vulkanische Böden, Lehmsand, Granitsand |