🥃 Sakurao Single Malt produceres i Sakurao Distillery i det sydlige Japan, som har en over 100-årig tradition for produktion af Sake, Shochu og Whisky.
🪵 Whiskyen lagrer i 3 år i en kombination af fem typer fade: Bourbon, Mizunara-eg, vinfade, hvid eg og sherryfade.
✨ Med 43% vol. er whiskyen hverken farvet eller koldfiltreret og forener frugtige, krydrede og let røgede noter.
emballage!
Mere information om Sakurao Single Malt - Sakurao
Sakurao Single Malt er en kompleks og elegant whisky, der afspejler håndværket og naturen i Sydjapan. I næsen viser frugtagtige aromaer af druer og appelsiner sig. På ganen udfolder vanilje og syrligt æble sig, som harmonerer med en fin eg krydderi. Eftersmagen er lang og fyldig, med en subtil røgnote, der giver whiskyen ekstra dybde.
Fremstilling af Sakurao Single Malt fra Sakurao
Whiskyen produceres i den lille Sakurao Destilleri i Hatsukaichi, direkte ved Seto-Inlandshavet med udsigt til den hellige ø Miyajima. Kildevandet stammer fra Oze-floden. Sakurao bruger en specialfremstillet Arnold Holstein hybriddestillationsapparat, hvis nedadrette svanehals holder de tunge aromaer i destillatet. Efter den dobbelte destillation lagres whiskyen i mindst 3 år i destilleriets lagerhuse. "Angel's Share" er på grund af det varme klima omkring 5% om året. Modningen i fem forskellige tønder – Bourbon, Mizunara, vin, hvid eg og sherry – bidrager til kompleksiteten og den unikke karakter af whiskyen.
Smagsanbefalinger til Sakurao Single Malt fra Sakurao
Sakurao Single Malt udvikler sin fulde aroma bedst rent ved stuetemperatur. Et dråbe vand åbner yderligere de frugtagtige og krydrede noter. Den elegante balance gør den også til det perfekte valg til japansk inspirerede highball-varianter.
- Flere produkter fra Sakurao Brewery and Distillery