• ♥ I øjeblikket 23.999 vine kun til dig! ♥
  • Personlig rådgivning!
  • Sikker emballage!
  • Pålidelig forsendelse!
Für die Filterung wurden keine Ergebnisse gefunden!
Ikke tilgængelig
Salg
Spar 6 %, køb 24!
9999
2024
Ikke tilgængelig
Salg
Spar 6 %, køb 24!
5.00
(1)
tør tør
Frankrig Frankrig
Loire-dalen (FR) Loire-dalen
95,58 DKK * 89,88 DKK *
0.75 l (119,84 DKK * / 1 l)

Leveringstid ca. 13-15 arbejdsdage

1
1 - 1 / 1

Domaine du Colombier - Godsets historie

Domaine du Colombier blev grundlagt af bedstefaren og videreføres i dag af sønnerne Florent og David, og i begyndelsen leverede Domaine du Colombier druer til de store vinhandlere i Rhône-dalen. På Florents anmodning blev deres egne vine og årgange udviklet fra 1991 og fremefter. De har 17 hektar vinmarker i byerne Mercurol og Tain-l'Hermitage og dyrker også abrikoser. De producerer 5 årgange i AOC Crozes-Hermitage, to af dem hvide og tre røde.

Domaine du Colombier Vin fra Frankrig

Domaine du Colombier - hvidvine i AOC Crozes-Hermitage

Domaine du Colombier Cuvée

De to hvidvine er lavet på Marsanne, en drue, der giver både komplekse og bløde vine. Den første cuvée har seks måneders lagring. Heraf lagres 40% på demi-muids og 60% på egetræsfade. Det er en forårsvin, der udstråler friskhed og en vis mineralitet.

Cuvée Gaby

Den anden cuvée, der er opkaldt som en hyldest til hendes far Gabriel, som i en alder af over 80 år stadig høster sammen med dig, er en mere kraftig vin, der har tilbragt et helt år på fad.

Domaine du Colombier Rhone Valley

Domaine du Colombier - Rødvin i AOC Crozes-Hermitage

Cuvée af unge vinstokke

Som navnet antyder, kommer den fra vinstokke, der er mellem tre og tyve år gamle. Det er en rigtig tørstslukker, der er vendt mod frugten, og som man kan drikke, mens den er ung ved grillen.

Domaine du Colombier Cuvée

Den fremstilles af gamle vinstokke og lagrer i tolv måneder i demi-muids. Farven er mørkere, aromaerne er mere krydret, og tanninerne er mere til stede. Det er en vin, der passer godt til ejendommens stil med al sin karakter. Blodigt og maskulint - som nogle gerne vil definere det, og det er ganske rigtigt. Den smager også særligt godt til en god bøf.

Cuvée Gaby

Den er fremstillet på samme måde som den tidligere Cuvée, men på druer, der gør den til en endnu mere nærværende vin, som gerne kan bruges til lagring. Der produceres omkring 12.000 flasker af denne vin om året.

Domaine du Colombier Rhone Valley Vineyard

Yderligere oplysninger om Domaine du Colombier

Websted http://www.domaine-colombier.fr/
Telefon +33475074407
Adresse
Gade:2 Route de Chantemerle
By:26600 Tain-l'Hermitage
Land:Frankrig
Kontinent:Europa
OP