Leveringstid ca. 4-6 arbejdsdage
Leveringstid ca. 4-6 arbejdsdage
Bodega de Moya har altid været drømmen for en passioneret og succesfuld belgisk forretningsmand. En dag var tiden kommet. Yves Laurijssens besluttede sig for at forlade de belgiske fabrikker og hellige sig sin passion for vin.

Fra det øjeblik ændrede hele familiens liv sig. De tog til Spanien og rejste rundt i hele landet for at finde et egnet sted til et vinhus. De fandt det, de søgte, i Valencia, hvor der hovedsageligt voksede Bobal-druer, som der hidtil kun var blevet lavet massevine af, men som viste potentiale til at producere store vine. Det tiltalte dem, det var den nye udfordring. Sammen med vinmager Vicente Ramon Torres blev vinhuset De Moya grundlagt med vinmarker i den lille landsby Casas de Moya i bjergene bag Valencia i en højde på mellem 800 og 950 meter og med vinmarker med vinstokke, der er mellem 60 og over 90 år gamle. Den belgisk-spanske duo blev således en af pionererne i en renæssance for Bobal-druen.
På de 40 hektar af deres egne vinmarker vokser vinstokkene på en sand- og lerjord med lavt indhold af næringsstoffer og mange småsten. Dette resulterer i et lavere udbytte og druer af meget høj kvalitet. Druerne høstes selektivt i hånden, den temperaturkontrollerede maceration efterfølges af lagring i betontanke og omhyggelig modning på store og små træfade. Derøde vine bærer navnene på familiens kvinder, Sofia er dedikeret til hans kone, Maria og Justina er opkaldt efter døtrene, og en af de tohvidvine bærer navnet på sønnen Diego.

Druesorten Bobal
Bobal-druen er en vigtig druesort, som får mere og mere international opmærksomhed. I Utiel-Requena-regionen nær Valencia har den været den fremherskende druesort i århundreder.
Bobal-druer har kompakte og mellemstore bær og er ekstremt modstandsdygtige over for tørke. Bobal er også kendt for at holde sin syre bedre end nogen anden druesort, der dyrkes i varme klimaer.
De bedste Bobal-vine kræver kontrollerede udbytter i vinmarken og vokser ideelt set på gamle vinstokke, der har deres egen naturlige produktionscyklus.
Bobal-vinmarker i højere højder over 700 m over havets overflade er i stand til at producere nogle meget bemærkelsesværdige vine af høj kvalitet, velstrukturerede, friske og fløjlsagtige vine med en god smag.
Yderligere oplysninger om Bodega de Moya
| Adresse | |
|---|---|
| Virksomhedsnavne: | Bodega de Moya |
| Gade: | Nuevo Tollo A 202 |
| By: | 46300 Utiel |
| Land: | Spanien |
| Region: | Valencia |
| Kontinent: | Europa |
| Virksomhed | |
| År for stiftelse: | 2001 |
| Ejer: | Yves Laurijssens |
| Administrerende direktør: | Yves Laurijssens |
| Vin | |
| Ønolog: | Vicente Ramos Torres |
| Kældermester: | Vicente Ramos Torres |
| Vingårdsområde: | 40 ha |
| Dyrkede arealer: | Casas de Moya, D.O.Valencia |
| Jordtype, jordbundskarakteristika: | Lehm, Sand, Kieselsteine |