Leveringstid ca. 2-4 arbejdsdage
Leveringstid ca. 2-4 arbejdsdage

Fattoria Aldobrandesca - i hjertet af det etruskiske Maremma
Marchesi Antinori's vingård Fattoria Aldobrandesca ligger i den sydlige del af Toscana i Maremma-regionen, der er kendt som "Etruks og Tufas land". For det meste leder ordet Maremma tankerne hen på kystland, sletter og fyrretræer, heste og toscanske cowboys, butteri. Men der er et andet Maremma, nemlig Maremma i baglandet, med sine fascinerende tufsten, klipper, hvorpå hele befæstede byer er vokset op siden oldtiden, Pitigliano, Sorano og Sovana, historiske steder, der i dag har museumsværdi i det fri. På skråningerne af en tufformation nær byen Sovana ligger Fattoria Aldobrandesca's vinmarker i et fortryllende natur- og arkæologisk landskab.
Fattoria Aldobrandesca. Hvor etruskerne allerede fremstillede vin
Allerede før romerne bosatte og dyrkede etruskerne disse områder, og det siges, at de allerede producerede vin, ligesom romerne gjorde det efter dem. I slutningen af det 6. århundrede erobrede langobarderne Sovana og overdrog området til den magtfulde Aldobrandeschi-familie. I år 1000 blev Hildebrand af Sovana pave under navnet Gregorius VII. Som pave begunstigede han sin fødeby, landområderne voksede, og den lille by Sovana blev hovedstad i et rigt og magtfuldt fyrstedømme. Senere overgik Sovana og dens tufstensbyer først til Siena og derefter til Firenze og blev en del af storhertugdømmet Toscana. Fattoria Aldobrandesca ligger midt i dette landskab, som er så interessant for vinproduktion og så rigt på historie.

Af kærlighed til et fascinerende og historisk terroir
100 hektar vinmarker på et tufstenforland, ca. 200 meter over havets overflade, hvor jordbunden er af vulkansk oprindelse med tufbund. Her vokser en traditionel autochton druesort som Aleatico, og en ny druesort for italiensk vindyrkning som Malbec har fundet et ideelt nyt terroir.
For familien Marchesi Antinori er Fattoria Aldobrandesca en stor udfordring for familien Marchesi Antinori. På den ene side for en renæssance for den gamle druesort, på den anden side med plantning af en helt ny druesort i denne region. Resultatet er imponerende vine fra et gammelt og samtidig nyt vindyrkningsområde.
Fattoria Aldobrandesca producerer tre vine:
- A Toscana Rosato IGT
- Vie Cave Toscana IGT
- Aleatico Sovana Superiore DOC
Yderligere oplysninger om Fattoria Aldobrandesca (Antinori)
| Adresse | |
|---|---|
| Virksomhedsnavne: | Fattoria Aldobrandesca |
| Gade: | Località Scansanaccio |
| By: | 58010 Sorano (GR) |
| Land: | Italien |
| Region: | Toscana |
| Kontinent: | Europa |
| Virksomhed | |
| Koncern af selskaber: | Marchesi Antinori SpA |
| Ejer: | Marchesi Antinori |
| Vin | |
| Vingårdsområde: | 100 |
| Dyrkede arealer: | Maremma; Sovana DOC |