Kun [%countdown%]! 20% rabat på alt med koden: FIRESALE20
Ikke tilgængelig
5 Years Old Ryukyu Whisky in GP - Kujira
Ikke tilgængelig
Aromaer
Honning , Ingefær og Karamel

🍷 Oplev den fyldige karakter af denne udsøgte spiritus med dybe aromaer og en harmonisk finish

🍹 Perfekt blandet i en forfriskende cocktail eller som stilfuldt ledsage til kraftige osteanretninger

🌍 Fremstillet af en anerkendt producent i den maleriske region, der er kendt for sine håndværksmæssige traditioner

5 Years Old Ryukyu Whisky in GP - Kujira

Japan Japan
Denne vare er i øjeblikket utilgængelig!
Enhedspris: 741.88 *
5 Years Old Ryukyu Whisky in GP - Kujira
Close
Informér mig, når produktet er tilgængeligt.
Personligt!
Personligt!
Personligt!
Sikker
emballage!
Personligt!
Pålidelig!

Mere information om 5 Years Old Ryukyu Whisky in GP - Kujira

Den 5 Years Old Ryukyu Whisky præsenterer sig i en fascinerende gylden farve, der straks vækker nysgerrighed. I duften udfolder der sig en kompleks bouquet med indtryk af søde karamelliserede noter og modne frugter. Ananas og mangostykker får selskab af et strejf af vanilje, som afrunder aromaen. Ganen oplever en harmonisk symfoni af malt og eg. Nuancer af ristet træ og krydderier som kanel og muskatnød giver whiskyen en fyldig karakter. En blød, men markant eftersmag sørger for, at hver slurk bliver en uforglemmelig oplevelse.

Fremstilling af 5 Years Old Ryukyu Whisky fra Kujira

Fremstillingen af 5 Years Old Ryukyu Whisky begynder med nøje udvalgte ingredienser. Byg af høj kvalitet anvendes i brygningsprocessen og danner grundlaget for den fyldige aroma. Whiskyen gennemgår en traditionel destillation, der præger essensen af denne ædle spiritus. Under lagringen på særlige egetræsfade udvikler den sine dybe smagsnoter. Kombinationen af den ideelle temperatur og luftfugtighed i lagerlokalerne påvirker lagringsprocessen positivt og bidrager til det færdige produkts kompleksitet. Klimaet i Ryukyu-regionen tilfører desuden whiskyen unikke karaktertræk.

Serveringsforslag til 5 Years Old Ryukyu Whisky fra Kujira

For at nyde 5 Years Old Ryukyu Whisky bedst anbefaler vi at smage den ren eller med is. Det giver aromaerne mulighed for at udfolde sig fuldt ud. Den passer fremragende til kraftige retter som grillet oksekød eller en krydret osteanretning. Også en kombination med en delikat chokoladedessert byder på en kontrastfyldt nydelse. Cocktailentusiaster kan prøve en Ryukyu Whisky Sour, der tilberedes med frisk citronsaft og sukkersirup. Servér cocktailen i et elegant glas for at fuldende oplevelsen.

  • Grillet oksekød, saftigt og aromatisk
  • Krydret osteanretning med forskellige ostetyper
  • Chokoladedessert med mørk chokolade
  • Ryukyu Whisky Sour med frisk citronsaft
  1. Nyd den ren for den fulde aromatiske mangfoldighed
  2. Med is for en afkølende effekt
  3. Kombinér den med en chokoladedessert
  4. Servér kraftige retter som steak eller ost

Hårde fakta

Typ produktu:
Spirits
Type of spirit:
Land:
Japan
Aroma:
Honning , Ingefær , Karamel
Størrelse i L.:
0,7
Alkohol i vol%:
43
Distributør:
Kreyenhop & Kluge - Industriestr. 40 - 42 - 28876 Oyten - Deutschland
PID:
70265-JP-SP-WH-0514-NV
copy to clipboard
OP